תמ"א 38 לבניין – איך זה מתבצע?

עבודות תמ"א 38/2 הן חלק מן הפרויקטים הקיימים כיום בארץ ישראל שמטרתן העיקרית היא התחדשות המרחב הציבורי ובניה של יחידות דיור נוספות ברחבי הארץ. מדובר בתהליך שאורך מספר שנים בדרך כלל מכיוון שאלו עבודות בניה ושיפוצים מורכבות ולעיתים אף די מסובכות. השלב הראשוני ביותר של התהליך הוא קבלת ההסכמה של דיירי הבניין בו יתבצעו עבודות התמ"א.

בשלב זה יש צורך להחתים את כל דיירי הבניין על חוזה מול הקבלן המבצע ולוודא כי הם מבינים בפני איזו תקופה הם עומדים ומה זה יצריך מהם. לאחר מכן, כשכל הדיירים מסכימים ואין התנגדויות אחרות – ישנו שלב בירוקרטי של אישורים נוספים שבדרך כלל קשורים בקבלן ובעירייה. לאחר קבלת כל האישורים הנחוצים יחלו העבודות בשטח. התהליך מצריך עבודות בטון, פירוק והריסה, חסימת השטח הציבורי, שינויים מהותיים בדירות בבניין, בחדר המדרגות ועוד.

שלבי תהליך תמ"א 38 בבניין משתנים מפרויקט אחד לאחר אך לרוב מדובר בתהליך שאורך מספר שנים. משך הזמן תלוי בגורמים שונים, לא רק בגורמים אנושיים אלא גם בתנאי השטח ובמצבים נוספים.

עבודות תמ"א 38 עשויות להתעכב מסיבות שונות, רובן וודאי יפורטו בחוזה אך המטרה של הקבלן המבצע היא לסיים כמה שיותר מהר מכיוון שיש לו יתרון כלכלי משמעותי ורווח רב כשהוא יסיים את הבניה. במרבית המקרים, יתווספו אל הבניין בו מבוצע הפרוייקט יחידות דיור נוספות אותן יוכל הקבלן למכור ולהרוויח עבורן סכומים לא מבוטלים.

יש לקחת בחשבון כי לאורך התקופה הדיירים המתגוררים ברחוב או בבניין בו מתבצעת התמ"א 38 עשויים לסבול מרעש, בלגן, חוסר נוחות ועוד. יחד עם זאת, צריך לקחת את כל התהליך בערבון מוגבל ולהבין כי בסופו של דבר כל אחד מהצדדים (הדיירים והקבלן המבצע) ירוויחו באופן משמעותי. הדיריים ש"סבלו" לאורך תקופה יזכו לקבל בסופה דירה חדשה, גדולה יותר, מרווחת, עם תוספות חשובות כמו חניה, מרפסת או חדרים נוספים.

כל אלו אינם מובנים מאליו ויאפשרו להם בהמשך לגור בדירה משודרגת או למכור אותה בסכומים גבוהים משמעותית ממה שהיו מקבלים לו הדירה לא הייתה עוברת פרויקט שכזה. כך או כך, יש להתאזר בסבלנות ולגלות איפוק, גם בימים בהם יהיה קצת מאובק או רועש. עבודות התמ"א מתקיימות במשך כל ימות השבוע (מלבד שישי ושבת ותלוי בהסכם עם המבצע) ומתחילות בשעות המוקדמות של הבוקר.

במהלך התקופה, הפועלים יכנסו אל הדירות, יעבדו בתוכן ותחושת הפרטיות עלולה להעלם מעט. כל הפרטים הללו אמורים להיות מפורטים בחוזה ואם יש לכם ולו מעט חששות או התנגדות, יש להביע זאת כבר בשלבים המוקדמים של הפרוייקט מכיוון שבהמשך, בעת העבודה בשטח – הדברים לא יהיו פשוטים לשינוי או עצירה. יחד עם זאת, אין ספק כי בסופו של דבר שני הצדדים יהיו שבעי רצון.

עוד מידע על התוכנית: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%9E%22%D7%90_38

עורך דין שמתמחה בתחום: https://www.garnai-law.co.il/%D7%A2%D7%95%D7%A8%D7%9A-%D7%93%D7%99%D7%9F-%D7%AA%D7%9E%D7%90-38/